Recenzja "Scouting for boys"

Szymon Janos recenzja "Scouting for boys" w ramach zadania na próbę HO.

„Scouting for boys” jest książką napisaną przez legendarnego twórcę ruchu scoutowego Roberta Baden-Powella, ma ona charakter poradnika. Wydaje się, że jest ona możliwie najlepszym źródłem informacji o działaniu scoutingu, bo kto inny jak nie twórca może najlepiej opisać swoje dzieło?

Moim zdaniem książka przeznaczona jest dla przybocznych, drużynowych, instruktorów pełniących funkcje na wszystkich szczeblach organizacyjnych oraz starszych i bardziej doświadczonych zastępowych. „Scouting for boys” pokazuje w jaki sposób kształtować charakter harcerzy w oparciu o motywy rycerskości i patriotyzmu. Wyjaśnia to przez specyficzny sposób patrzenia na czyny wielkich Brytyjczyków takich jak np. kpt. John Smith. Zawiera także informacje na temat „systemu małych grup” sposobu, według którego działa dzisiaj całe harcerstwo i scouting.

Informuje o dziedzinach, które harcerze powinni mieć opanowane, stale się w nich doskonalić, aby w razie często kryzysowej sytuacji móc użyć swojej wiedzy do niesienia pomocy innym. Wskazuje, że powinny być to między innymi umiejętność wiązania węzłów, udzielanie pierwszej pomocy, puszczaństwo, pionierka, tropienie oraz możliwość poradzenia sobie w każdych warunkach zaczynając od tego jak powinien być zaprzężony koń tak aby nie sprawiało mu to bólu po warunki, które muszą panować w obozowej kuchni. Zawiera także sporo informacji nieaktualnych, które są trudne lub niemożliwe do przeprowadzenia we współczesnym świecie ze względu na przepisy sanitarne albo dużą ilość uprawnień, które należałoby zdobyć przed przeprowadzeniem takich zajęć.

„Scouting for boys” jest obowiązkową pozycją na półce każdego instruktora, który chce wiedzieć, jak to się stało, że harcerstwo i scouting przybrało obecny kształt. Książka wyjaśnia wiele na temat mechaniki i działania scoutingu oraz harcerstwa. Podaje propozycje gier dzięki, którym można doskonalić siebie samego w funkcji instruktora, podopiecznych w technikach harcerskich oraz jak kształcić ich i swój charakter.